Największym kosztem związanym z eksploatacją budynków są wydatki na dostarczenie energii do ich ogrzania. Mimo stosowania w tym celu nowoczesnych i wydajnych urządzeń mogą one stanowić znaczną część budżetu ich właścicieli. Sposobem na poprawę sytuacji może być przeprowadzenie termomodernizacji eliminującej ryzyko powstawania mostków cieplnych, a tym samym konieczności rezerwowania znaczących środków na zakupy prądu lub opału. Kluczem do sukcesu jest jednak znalezienie materiałów, które staną się łatwe do wykorzystania, a jednocześnie wykazujące wysoką izolacyjność. Wśród technologii, które okażą się najskuteczniejsze, szczególnie warte polecenia jest ocieplanie pianką poliuretanową. W Gorzowie Wielkopolskim usługi tego rodzaju wykonuje firma SPEEDPUR. Przekonajmy się, dlaczego należy zdecydować się na takie wyjście.
Czym charakteryzują się pianki poliuretanowe?
Pianki PUR występują w wersji zamkniętokomórkowej oraz otwartokomórkowej. Pierwsza z nich cechuje się wysoką sztywnością i odpornością na nacisk, świetnie nadaje się więc do ocieplania stropów. Jest także wodoodporna i paroszczelna, dzięki czemu da się ją zastosować do zabezpieczania ścian fundamentowych. Pianka otwartokomórkowa charakteryzuje się wysoką elastycznością, sprawdzi się zatem na elementach mogących zmieniać swoje wymiary pod wpływem wilgoci lub temperatury. Ma również niską masę, można użyć jej do izolowania pokryć dachowych. Co ważne, jest ona także paroprzepuszczalna, nie ma więc problemów z kondensowaniem się wilgoci.
Jak aplikuje się pianki PUR?
Pianki poliuretanowe nanosi się metodą natryskową przy wykorzystaniu specjalnego agregatu połączonego wężem z pistoletem. Ich specyfiką jest zdolność do doskonałego przylegania do powierzchni różnych materiałów używanych w budownictwie – m.in. betonu, cegieł, drewna czy metalu. Można też łatwo wypełniać nimi ograniczone przestrzenie. Plusem będzie też fakt, że tworzą one jednolitą powłokę pozbawioną spoin i są niezwykle trwałe.